ÖDEME EMRİ’NE DİKKAT

Bu yazımızda sizlerle aslında hiç birimizin karşılamak istemediği ve hayatımız boyunca görmek istemeyeceğimiz bir yazılı evraktan Ödeme Emrinden bahsedeceğiz. Bunu yaparken her zaman olduğu gibi kanun maddelerini sizlere aktarmak yerine daha anlayabileceğiniz bir dile sizlere aktarmaya çalışacağız. Hiç istemesek bile kimi zaman ödeme güçlükleri kimi zaman unutulan bir alacak kimi zamanda haksız olarak bir icra takibi ile karşı karşıya kalabiliriz. İşte bir borç iddiası ile başlayacak olan icra takibinin karşınıza çıkacak ilk evrakı Ödeme Emri.

Ödeme emri borcun ödenmesi talebini içeren ve icra dairelerince borçlu olduğu belirtilen kişilere gönderilen evrak olarak tarif edebiliri. Halkımızın icra gelmiş ifadesi ile tarife ettikleri bu evraklar çok önemli evraklardır. Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere gelen ödeme emri ile ilgili bir borcunuz var ise artık bu borcun cebri icra dediğimiz devlet kanalı ile tahsili yoluna gidileceğini bu belge marifetiyle öğreniriz. Şayet orta da bir borç yok yada bir borcun varlığı konsun da tartışma var ise bu durum da size ulaşan ödeme emri daha da önem kazanır. Çünkü bu sefer ödeme emri ile haksız bir alacak tahlisi iddiası olduğunu bu vesile ile öğrenmiş olursunuz ve yasal haklarınızı kullanma konusunda sizi yönlendirir.

 Bu nokta yapılan en büyük hatalardan birisine de değinmek gerekir. Bir icra takibine ilişkin itiraz süreleriniz size ulaştığı tarihte başlar. Şayet postacı sizi bulamaz ise evrakı bağlı bulunduğunuz muhtarlığa bırakacaktır. Çoğu kişi bu tebligatı muhtardan almaz ise hakkında bir işlem yapılmayacağını düşünmektedir. Bu yanlış düşünce birçok kişinin zarar uğramasına sebep olmaktadır. Bu sebeple kapınıza ya da posta kutunuza bırakılan bir yazıyla durumu öğrendiğinizde şayet muhtarlıkta kaydınız var ise bu evrakı almanız önemlidir. Bir önemli hususta itiraz için ve ödeme için sürelerin bu tebligatların muhtara bırakıldığı gün başlamasıdır. Bu sebeple sadece icra emri değil diğer evrakları da muhtardan almanız sizinle alakalı değilse gönderen yere iade etmeniz veya itiraz etmeniz gerekir.

Tekrar konumuza dönecek olursak. Ödeme emri borcun kaynağı,  alacaklısı, borcun miktarı, faizi gibi tüm bilgileri taşımak zorunda olduğu gibi bu evraka karşı hangi yollardan itiraz edebileceğine ve sürecin sonunda başınıza neler gelebileceğine göstermesi bakında da önemlidir. Bu bilgilerin veya ekinde bulunması gereken evrakların eksikliği bu icra takibi veya ödeme emrinin iptalinin istemesini gerektirir. Bulunması gereken evrak ve bilgi eksikliği konusunda bir uzman yardımı almanız daha faydalı olacaktır. Burada vatandaş olarak sizin dikkat etmeniz gereken husus bu evrakın altında bulunan ve geçilen icra takibine göre itiraz sürelerini içeren sürecin sonunda neler olacağını gösteren açıklama kısmına dikkat etmektedir. Çünkü bütün ayrıntı bura da gizlidir.

Size ulaşan ödeme emrindeki borca itirazınız varsa veya imza size ait değilse nereye ne kadar sürede başvurabileceğiniz. İtiraz etmezseniz hangi yaptırımlarla karşı karşıya kalacağınız. Tüm ayrıntıları ile bu bölümde yer almaktadır. Yapılan takibin bir senede veya bir faturaya veya bir mahkeme kararına dayanması durumunda farklı farklı sürelerle karşı karşıya kalacağınız için burada teker teker bu sürelerden bahsetmeyeceğiz. Önemli olan açıklama kısmında yer alan özellikle süreler kısmına dikkat etmenizdir.

Bu yazımızla birlikte bir de örneğini sunacağımız ödeme emrini tamamen okumanın ve uyarılara dikkat etmenin sizi zarara uğramaktan kurtarabileceğini unutmayın. 

 


En Son Eklenenler
BİR DÖNEM MEMURİYETTE BULUNAN KİŞİNİN EMEKLİ TAZMİNATI
TÜKETİCİ HAKLARI (4077 SAYILI TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN IŞIĞINDA) YAZI DİZİSİ –2
BİR TÜKETİCİ OLARAK HAKLARIMIZ NELERMİŞ? (4077 SAYILI TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN IŞIĞINDA) YAZI DİZİSİ – DİZİ 1
DİLEKÇE HAKKI
İFLASIN ERTELENMESİ
Sözleşmelerde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar